Thënie të bukura, fjalë të mëdha nga njerëz të mëdhenj …

FiloniThënja
Muhammed AliE urreja çdo minutë të ushtrimeve, por thosha, “Mos u dorëzo. Vuaj tani dhe jetoje pjesën tjetër të jetës si kampion.”
Muhammed AliNe kemi vetëm një jetë; së shpejti do të kalojë; vetëm çfarë do të bëjmë për Zotin do të mbetet.
Muhammed AliBoksi është : shumë njerëz të bardhë shikojnë se si dy të zinj rrahin njëri tjetrin.
Albert AjnshtajnU jam falënderues atyre që më thanë jo. Për shkak të tyre po e bëj vetë.
Albert AjnshtajnPersoni i cili asnjëherë nuk ka gabuar, asnjëherë s’ka tentuar diç të re.
Albert AjnshtajnPyetja që ndonjëherë më mjegullon: Jam unë apo të tjerët të çmendur?
Albert AjnshtajnCilido burrë i cili mund të i grah makinës kujdesshëm duke puthur një vajzë, thjesht nuk i jep puthjes kujdesin e merituar.
Albert AjnshtajnPara Zotit ne jemi njëjtë të mençur dhe njëjtë teveqelë.
Albert AjnshtajnNuk e di me çfarë armë do të zhvillohet Lufta e Tretë Botërore, por Lufta e Katër Botërore do të zhvillohet me shkopinj dhe gurë.
Albert AjnshtajnVetëm dy gjëra janë të pa kufij, universi dhe budallallëku njerëzor, nuk jam i sigurt rreth universit.
Albert AjnshtajnE vetmja arsye e kohës është që çdo gjë të mos ndodhë përnjëherë.
Muhammed AliHeshtja është e artë kur nuk keni në mend një përgjigje të mirë.
Muhammed AliLufta më e vështirë ishte me gruan time të parë.
Isak AsimovNjerëzit të cilët mendojnë se dinë çdo gjë janë një bezdi e madhe për ata mes nesh që dinë.
Napoleon BonapartaMënyra më e mirë për të mbajtur fjalën është të mos e japësh.
Lao TzuUdhëtimi i një mijë kilometrave, fillon me një hap të vetëm.
Vincent Van GoghGjërat e mëdha bëhen nga një seri gjërash të vogla, që bashkohen.
Pablo PikasoFrymëzimi ekziston, por ai duhet të të gjejë duke punuar.
Leon TolstoiTë gjithë mendojnë të ndryshojnë botën, por askush nuk mendon të ndryshojë vetveten.
Nelson MandelaGjithmonë duket e pamundur… deri kur bëhet.
Dr. Thomas FullerMë shumë ligje, më shumë shkelës.
Lady DianaBëj vetëm atë që të thotë zemra.
Audrey HepburnJeta ime ishte më shumë se një përrallë. Kam pasur edhe unë momente të vështira, por për çdo vështirësi që kam jetuar, në fund kam marrë një çmim.
Coco ChanelSuksesi arrihet më shpesh nga ata që nuk e dijnë se dështimi është i pashmangshëm.
Ernest HeminguejiKuraja është mirësia nën presion.
Albert AjnshtajnMëso nga e djeshmja, jeto të sotmen, shpreso për të nesërmen. E rëndësishme është të mos ndalesh së pyeturi.
Marilyn MonroeMos pranoni thërrimet. Kemi lindur gra dhe jo milingona.
Oriana FallaciNuk veprohet drejtë që dikush të të thotë faleminderit, bëhet për principe, për vetveten, për dinjitetin personal.
Ellen DeGeneresNdonjëherë nuk e sheh veten tënde qartë, deri kur e sheh me sytë e të tjerëve.
Ualt DisneyTë gjithë ëndrrat e tua mund të bëhen realitet, nëse ke kurajën t’i ndjekësh.
KonfuciNuk ka rëndësi se sa ngadalë ecën, sa kohë që nuk ndalesh.
Winston ChurchillDuhet guxim që të ngrihesh dhe flasësh; por po guxim duhet të ulesh dhe dëgjosh.
Uarren BuffetDikush po rri në hije sot, për shkak se dikush mbolli një pemë shumë kohë më parë.
Vaibvah ShahKurdoherë që shihni një person të suksesshëm, ju shihni vetëm lavditë publike dhe asnjëherë sakrificat private që janë bërë për t’i arritur ato.
Dr. SeussMos qaj për shkak se mbaroi, por buzëqesh sepse ndodhi.
Denzel UashingtonSuksesi? Nuk e di se çfarë do të thotë kjo fjalë. Jam i lumtur. Por suksesi, për mua është paqja e brendshme. Është një ditë e bukur për mua. Ky është suksesi.
Iris ApfelNuk shoh asgjë të gabuar në një rrudhë. Është një lloj simboli për guximin.
Margaret MazzantiniËshtë e kotë të merresh me mundësitë që ke humbur. Asnjëherë nuk mund ta dish nëse i ke shpëtuar vdekjes apo ke humbur një jetë të tërë.
Dorothy ParkerA doni të dini se çfarë mendon Zoti për paranë? Shihni njerëzit të cilëve ua ka dhënë.
Mark TueinNë fillim gjej faktet, pastaj mund t’i shtrembërosh si të duash.
Mark TueinSekreti i ecjes përpara qëndron tek nisja.
Xhejms AlenPër suksesin e vërtetë, bëjini veten këto katër pyetje:Pse? Pse jo? Pse jo unë? Pse jo tani?
Teodor RuzveltËshtë e vështirë të dështohet, por më e keqja nga të gjitha është të mos jesh përpjekur kurrë për të patur sukses.
Çarls O. FinliDjersa plus sakrificën, është e barabartë me suksesin.
Beib RutJu thjesht s’mund të mposhtni dikë që nuk dorëzohet.
Brajan TrejsiNjerëzit e suksesshëm janë gjithmonë në kërkim të mundësive për të ndihmuar të tjerët, dështakët janë gjithmonë duke pyetur, “Çfarë ka aty për mua?”
AristoteliNe jemi pikërisht ajo që bëjmë vazhdimisht. Prandaj, përsosmëria nuk është një veprim, por një zakon.
Martin Luther King JrNgjit shkallën e parë të besimit. Nuk të duhet ta shohësh të tërë shkallën, vetëm ngjit shkallën e parë.
Tim BlixsethShumë ide të mëdha ikin pa u realizuar dhe shumë zbatues të mirë janë pa ide. Njëra pa tjetrën janë të pavlefshme.
BonoBota merr formë më lehtë se sa e mendoni dhe ajo po pret që ju t’i jepni formë.
Marilyn von SavantTë mundesh është veçse një gjende e përkohshme. Të heqësh dorë e bën atë të përhershme.
Winston ChurchillSuksesi është aftësia për të kaluar nga dështimi në dështim pa e humbur entuziazmin.
Conrad HiltonSuksesi duket se është i lidhur me veprimin. Njerëzit e suksesshëm janë në lëvizje vazhdimisht. Ata bëjnë gabime por nuk heqin dorë.
AnonimMënyra më e mirë për të parashikuar të ardhmen është ta krijosh atë.
Winston ChurchillNjerëzit pengohen herë pas herë tek e vërteta, por shumica prej tyre ngrihet dhe vazhdon rrugën sikur të mos ketë ndodhur asgjë.
Ronald ReaganSupozohet se politika është profesioni i dytë më i vjetër. Unë kam kuptuar që ai ka shumë ngjashmëri me profesionin e parë më të vjetër.
Ronald ReaganNe nuk mund t’i ndihmojnë të gjithë, por të gjithë mund të ndihmojnë dikë.
Ronald ReaganNe kurrë nuk do të mposhtemi, nëse nuk do të heqim dorë nga Zoti.
Ronald ReaganKur ju nuk mund t’i bëni ata të shohin dritën, bëjini ata të ndjejnë ngrohjen.
Barack ObamasNuk mund të lësh që dështimet e tua të përcaktojnë jetën tënde. Duhet të mësoni nga dështimet.
Barack ObamasPër aq kohë sa marrim frymë, ka ende shpresë.
Barack ObamasNëse i vë buzëkuq një derri, prapë derr do mbetet.
Barack ObamasEdhe kur të tjerët të godasin në kokë, nuk duhet të ndalosh marshimin. Edhe kur të kthejnë kurrizin, mos ndalo.
Barack ObamasNëse je në rrugën e duhur, bën mirë të vazhdosh të ecësh, kështu do bësh progres.
Abraham LincolnNuk kanë rëndësi vitet në jetë. Por jeta e kaluar në vite
Abraham LincolnMënyra më e mirë për t’i shkatërruar armiqtë e tu, është kur i bën ata miq.
Abraham LincolnMik është ai që ka të njëjtët armiq që ke ti
Abraham LincolnShmang popullaritetin në qoftë se dëshiron të kesh paqe.
Abraham LincolnBëhu i sigurt që e ke vënë këmbën në vendin e duhur, pastaj qëndro i palëkundshëm.
Abraham LincolnNjerëzit e thjeshtë në dukje janë më të mirët në botë: kjo është arsyeja pse Zotit ka bërë kaq shumë të tillë.
Abraham LincolnTë gjithë duan të jetojnë gjatë, por askush nuk dëshiron të plaket.
Abraham LincolnUnë eci ngadalë, por unë kurrë nuk eci pas.
Abraham LincolnËshtë më mirë të heshtësh dhe të mendohet se je budalla se sa të hapësh gojën dhe të heqësh çdo dyshim.
Abraham LincolnNë qoftë se ju doni të provoni karakterin e një njeriu, jepi atij pushtet.
Abraham LincolnAsnjë njeri nuk ka një kujtesë mjaft të mirë sa të jetë një gënjeshtar i suksesshëm.
Abraham LincolnKushdo që je, ji i mirë.
Napoleon BonapartaMos e ndërpre kurrë armikun tënd kur është duke bërë një gabim.
Napoleon BonapartaNuk duhet të luftoni shumë shpesh me një armik, përndryshe do t’jua mësojë të gjitha marifetet e luftës.
Napoleon BonapartaNjë lider është një tregtar me shpresë.
Napoleon BonapartaTrimëria është si dashuria; ajo duhet të ushqehet me shpresë.
Napoleon BonapartaGazetave armiqësore duhet t’iu druhesh më shumë se një mijë bajonetave.
Napoleon BonapartaNëse dëshiron që gjërat të bëhen mirë, bëji vetë.
Napoleon BonapartaNjerëzit nxiten vetëm nga dy shtysa: frika dhe interesi vetjak.
Napoleon BonapartaZakonisht betejat i fitojnë ushtarët, gjeneralët marrin lavdinë.
Napoleon BonapartaDhjetë njerëz që flasin bëjnë më shumë zhurmë se një mijë njerëz që heshtin.
Napoleon BonapartaMënyra më e sigurtë për të mbetur i varfër është të jesh i ndershëm.
Jul CezariFrikacakët vdesin shumë herë, përpara se t’u vijë vdekja e vërtetë.
Jul CezariEksperienca është mësuesja e të gjithë gjërave.
Jul CezariËshtë më mirë të krijosh, se sa të mësosh. Krijimi është esenca e jetës.
Jul CezariNëse duhet të shkelësh ligjin, bëje për të marrë pushtetin; në të gjithë rastet e tjerë, zbatoje ligjin
Jul CezariMë mirë të jem i pari në një fshat, se sa i dyti në Romë
SokratiJam më i dituri ndër të gjallët, se e di një gjë, e di se nuk di asgjë.
SokratiKa vetëm një të mirë: dituria. Dhe vetëm një të keqe: padituria.
SokratiMos u ngut të zësh miq, por, kur t’i zësh, mos i braktis
SokratiAi që dëshiron ta ndryshoje botën, fillimisht duhet të ndryshojë veten e tij.
SokratiMartohu, patjetër. Por të ra gruaja e mirë, do të jesh i lumtur; po të ra e keqe, do të bëhesh filozof.
Albert AjnshtajnE vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi.
Albert AjnshtajnPër sa i përket përputhjes së ligjeve të matematikës me realitetin, ato nuk janë të sigurta; për sa i përket sigurisë së tyre, ato nuk përputhen me realitetin.
Albert AjnshtajnaÇlirimi i energjisë atomike nuk ka krijuar një problem të ri. Ka bërë më urgjente nevojën për të zgjidhur një ekzistues.
Albert AjnshtajnaSekreti i krijimtarisë është të dish të fshehësh burimet.
Albert AjnshtajnaVendose dorën mbi furrë për një minutë dhe të duket si një orë. Ulu pranë një vajze të bukur për një orë dhe të duket si një minutë. Ky është relativitet.
Albert AjnshtajnaNëse faktet nuk përputhen me teorinë, ndrysho faktet.
Fridih NiçeAjo që nuk na vret, na bën më të fortë.
Fridih NiçeMashkulli i vërtetë do dy gjëra: rrezikun dhe lojën. Për këtë arsye ai do gruan, si lojën më të rrezikshme.
Fridih NiçeArma më e mirë kundër një armiku është një tjetër armik.
Fridih NiçeNuk vritet me zemëratë, por me qeshje.
Mark TueinKujdes kur të lexoni libra shëndeti. Mund të vdisni për një gabim shtypi.
Mark TueinNjeriu që nuk lexon libra të mirë nuk ka asnjë avantazh ndaj atij që s’mund t’i lexojë.
Mark TueinProblemi me këtë botë nuk është se njerëzit dinë shumë pak, por se dini kaq shumë gjëra që s’qëndrojnë
Mark TueinËshtë shumë e lehtë ta lësh duhanin. Unë e kam bërë me qindra herë.
Mark TueinBlini tokë. Askush s’e prodhon më.
Mark TueinNga të gjitha gjërat që kam humbur, më ka marrë malli më shumë për mendjen.
VolteriTriumfi i vërtetë i arsyes është se ne aftëson të vazhdojmë rrugën me ata që nuk e kanë.
VolteriQeveritë duhet të kenë edhe barinj edhe kasapë.
VolteriKur bëhet fjalë për paratë, të gjithë kanë të njëjtën fe.
VolteriParagjykimet janë ato që budallenjtë përdorin për arsye.
VolteriNëse Perëndia nuk do të ekzistonte, do të ishte e nevojshme ta shpiknim.
VolteriÇdo njeri është fajtor për të gjitha të mirat që s’ka bërë.
Winston ChurchillGënjeshtra ka bërë gjysmën e rrugës rreth e qark botës, kur e vërteta sapo është nisur.
Winston ChurchillËshtë thënë se demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, përveç gjithë të tjerave që janë provuar.
Winston ChurchillArgumenti më i mirë kundër demokracisë është një pesë-minutësh muhabet me një votues të zakonshëm.
Winston ChurchillPolitika është aftësia për të parashikuar atë që do të ndodhë nesër, javën tjetër, muajin tjetër dhe vitin tjetër. Dhe të kesh aftësinë që më pas të shpjegosh pse nuk ndodhi.
Winston ChurchillMë pëlqejnë shumë derrat. Qentë na shohin me sy ngritur. Macet na shohin me sytë poshtë. Derrat na konsiderojnë si të barabartë.
Winston ChurchillNë luftë mund të vritesh vetëm një herë, por në politikë shumë herë.
George Carlin“Pa koment” është një koment.
George CarlinNëse një person buzëqesh gjatë gjithë kohës, me siguri po shet diçka që s’punon.
George CarlinAzia: Katër shkronja të vogla, tre miliardë njerëz të vegjël.
George CarlinUnë nuk i dalloj ngjyrat. Njerëzit më thonë se jam i bardhë dhe unë u besoj, sepse policët më thërrasin “zotëri”.
George CarlinNëse një grua ju thotë se është njëzet dhe duket gjashtëmbëdhjetë vjeç, është dymbëdhjetë. Nëse ju thotë se është njëzet e gjashtë dhe duket si njëzet e gjashtë, është afër të dyzetave.
George CarlinE gjithë bota çmendet kur reperi më i mirë është i bardhë, lojtari më i mirë i golfit është i zi, më i gjati në “NBA” është kinez, zviceranët fitojnë Kupën e Botës, Franca akuzon SHBA-në për arrogancë dhe Gjermania s’do të shkojë në luftë.
Benjamin FranklinNëse do të kuptosh të metat e një vajze, lavdëroje tek shoqet.
Benjamin FranklinKa vetëm tre miq besnikë, një grua e vjetër, një qen i vjetër dhe para në dorë.
Benjamin FranklinEksperienca është një mësuese e dashur dhe vetëm budallenjtë mësojnë nga gjëra të tjera.
Benjamin FranklinTragjedia e jetës është se plakemi shpejt dhe bëhemi të urtë shumë vonë.
Benjamin FranklinMiqtë, ashtu si peshku, fillojnë t’u vijë erë pas tri ditëve.
Benjamin FranklinBëjini sytë katër para martese, dhe mbajini gjysmë mbyllur pas martese.
George Bernard ShawGazetat duket se e kanë të pamundur të diskriminojnë mes një aksidenti me biçikletë dhe kolapsit të një qytetërimi.
George Bernard ShawKërcimi: Shprehja vertikale e një dëshire horizontale të legalizuar nga muzika.
George Bernard ShawSikur të gjithë ekonomistët në botë të ishin vënë njëri pas tjetrit, nuk do të arrinin asnjë konkluzion.
George Bernard ShawRregulli i artë është se nuk ekzistojnë rregullat e arta.
George Bernard ShawNjë jetë e kaluar me gabime jo vetëm që është më e ndershme, por më e vlefshme se një jetë e kaluar duke mos bërë asgjë.
George Bernard ShawKoha është një mësues i mirë, por i vret të gjithë nxënësit e saj.
George Bernard ShawMartirizimi është e vetmja mënyrë si një njeri mund të bëhet i famshëm pa aftësi.
PlatoniKy qytet është ai që është sepse qytetarët tanë janë ata që janë.
PlatoniKurajoja është të dish se çfarë mos të kesh frikë
PlatoniVlera e një burri është ajo që bën me pushtetin.
PlatoniVëmendja ndaj shëndetit është pengesa më e madhe në jetë.
PlatoniMund të zbulosh më shumë për atë person në një orë lojë se në një vit bisedash.
Bill GatesJeta nuk është e drejtë, duhet të mësoheni me të.
Bill GatesBota nuk do të kujdeset për vlerësimin tuaj personal. Bota pret që ju të bëni diçka, përpara se të ndjeheni mirë me veten.
Bill GatesJu nuk do të fitoni sapo të mbaroni shkollën, menjëherë për punën që bëni, 60.000 dollarë në vit. Ju nuk do të bëheni as menjëherë, sa të mbaroni shkollën, zëvendëspresident i firmës me telefon në makinën tuaj. Ju do t’i fitoni me shumë mundim të dyja.