Facebook Messenger mundëson dërgimin e fotove me rezolucion të lartë

Facebook Messenger ka njoftuar se ka ngritur rezolucionin e fotografive që dërgohen përmes këtij app. Aplikacionet e mesazheve si Facebook Messenger, Telegram dhe Whatsapp aplikojnë një lloj kompresioni të...

A duhet ta mbulojmë kamerën e kompjuterit?

Kamera e laptopit ose celularit tuaj mund të jetë mjaft e nevojshme për ju, por një numër i habitshëm ekspertësh pajtohen se mbulimi i kamerës së laptopit, është një...

Si të mbroheni nga viruset më të reja kompjuterike?

Me miliona kompjuterë janë në rrezik nga infeksioni nga një sulm virulent 'spam', që rrezikon shkatërrimin e dosjeve, nëse nuk paguani haraç me anë të bitcoin-eve. "Malware scarab" (në...

Mos i hapni ngarkimet e dyshimta në e-mail, sepse mund ta aktivizoni virusin Locky

Miliona adresa e-maili janë infektuar me malware të rrezikshëm, e cila mbyll skedarët në kompjuterin tuaj, për hapjen e të cilave hakerët kërkojnë dëmshpërblim në bitcoin. Përdoruesit e e-mailit janë...

Motorola kthehet me MotoTab me çmim prej 299 $

Motorola ka shënuar kthimin e saj në botën e tabletëve me modelin e ri Moto Tab, karakteristikat e të cilit nuk janë edhe aq impresionuese. Pajisja përdor sistemin operativ Android...

“Samsung Connect Home” Wi-Fi deri në 1500 metra katrorë

“Samsung Connect Home” është pajisja e kompanisë koreane që siguron Wi-Fi në komplet shtëpinë tuaj me stabilitet të madh. Kjo pajisje garanton mbulueshmëri të Wi-Fi në shtëpinë me 1500 metra...

Tipet E Kompjuterëve

1. PC Termi PC(Personal Computer) për herë të parë është përdorur në vitin 1981,atëherë kur IBM ka shpikur kompjuterin e parë personal.Kompjteri personal(PC) është mikrokompjuter që mund të përdoret nga...

A ka nevojë interneti për rregulla të reja …

Përse jemi kthyer të diskutojmë intensivisht për rregulla të reja për Internetin, madje “kushtetutën” e tij? Shpjegimi gjendet në bashkimin e një serie të faktorëve teknologjikë, politikë e institucionalë,...

A na gjurmon Google në çdo vend ?!

Akuzat ndaj Google vijojnë, teksa së fundmi bëhet e ditur se në mënyrë sekrete gjurmon njerëzit, kundër dëshirës së tyre. Kompania mbledh të dhënat e vendndodhjes së përdoruesve të Android,...

Incognito Mode, kujdes se nuk është aq private !

Njerëzit mund të monitorojnë ende se çfarë bëni online edhe nëse përdorni Incognito Mode të Chrome, një mënyrë përdorimi të internetit në mënyrë private. Kjo mënyrë e ndalon Chrome të...

Facebook krijon një aplikacion për të parë ecurinë e videove tuaja…

Facebook e ka krijuar një aplikacion të ri për transmetuesit e videove në platformën e saj. Ky aplikacion do të iu mbajë të informuar me grafike lidhur me audiencën e...

“Niche Phone S” smartphone që peshon vetëm 38 gramë.

Niche Phone S është i madh sa një kartë krediti. Smartphone peshon vetëm 38 gramë, ka portën për kufje 3,5 mm, lidhjen Bluetooth dhe kushton rreth 88 dollarë. Në fillim...

“What the Font” Aplikacione që identifikon të gjitha llojet e Fonteve

"What the Font" quhet aplikacioni që identifikon të gjitha llojet e tekstit. Ky aplikacion është njëlloj Shazami pë tekstet. Duket e pabesueshme por ky program identifikon 130.000 tekste falë...

Google Maps me një dizajn të ri ikonash

Google lajmëroi përmes një postimi në blog se ka përditësuar dizajnin e aplikacionit dhe shërbimit Google Maps me në fokus informacionin. Gjigandi i motorit të kërkimit tha se hartat do...

Vjen telefoni me kamerën 24MP për selfie

Pas V7 +, vivo ka dorëzuar versionin e telefonit të saj Clearer Selfie. Pajisja quhet vivo V7 dhe vjen me një kamerë 24 MP përpara, ekran FullView dhe vend...