Windows 10 përballet me virusin që bën pajisjen tuaj të papërdorshme

Fansat e Windows 10 janë vënë në gatishmëri për një softuer me qëllim të keq që mund të ngadalësojë kompjuterat e tyre deri në një ritëm kërmilli dhe është...

Betejat ligjore në lidhje me të drejtat e autorit mes Apple dhe Samsung nuk...

Dy kompanitë më të mëdha në fushën e telefonave inteligjentë, përballen në serinë e tretë për një set prej pesë patentash. Bëhet fjalë për një proces që ka nisur prej...

Inteligjenca artificiale kalon njeriun edhe në realitetin virtual

Një sukses i ri regjistrohet për inteligjencën artificiale, ku një program informatik orientohet në mënyrë më efikase se sa njeriu në realitetin virtual sipas një studimi të publikuar në...

E keni fshirë “historikun” në telefonin tuaj? Jeni mashtruar….

Skandali i "Cambridge Analytica" e ka vënë Facebook-in në vështirësi javët e fundit, duke bërë që kompania të humbasë 100 miliardë dollarë në vlerë të aksioneve dhe duke nxitur...

Skype prezanton se shpejti një opsion te ri për regjistrimin e thirrjeve

Skype do të prezantojë një Content Creator të ri i cili mbështetet në platformën e Microsoft. Bëhet fjalë për krijimin e një modeli i cili do të shërbejë për...

Snowden paralajmëron se NSA po spiunon përdoruesit e Bitcoin

Edward Snowden ka dhënë alarmin se agjencia amerikane e sigurisë NSA është duke përcjellë të gjithë përdoruesit e Bitcoinit në gjithë botën dhe se ka pasur një burim sekret...

Këto janë të dhënat që kanë për ju Facebook dhe Google

Gazeta britanike The Guardian ka përpiluar listën e të dhënave personale që këto kompani i kanë për të gjithë përdoruesit e saj. Të dhënat janë shokuese. Natyrisht, asnjë përdorues nuk...

Smartphoni që do ta mbajë baterinë deri në shtatë ditë

Blackview P10000 Pro ka një bateri të rikarikueshme që është pothuajse katër herë më e madhe se modelet aktuale të Android-it në 11.000 mAh. Modelet aktuale të modeleve të smartphone-ve...

45 vjet nga shpikja që ndryshoi botën…

Më 3 prill 1973, në Nju Jork, nga një telefon i madh thuajse sa një kuti këpucësh, u bë telefonata e parë celulare. Protagonist i këtij momenti historik, që prej...

Ky është aplikacioni që konverton automatikisht numrat në +383

Përdoruesve të rrjeteve mobile të telefonisë në Kosovë u ka dalë telashe me futjen në përdorim të prefiksit të ri +383, pasi secili numër në telefon duhet të përditësohet...

Rikthehet Game Boy në mbrojtësen e iPhone

Wanle Gamers Console for iPhone dhe është coveri më i fundit inovativ i prodhuar së fundmi. I përshtatet të gjithë llojeve të iPhone dhe është i pajisur me një...

Shkencëtarët japonezë shpikin lëkurën elektronike, do përdoret për të monitoruar problemet shëndetësore

Një lëkurë mjaft e hollë elektronike, e cila vendoset në lëkurë, ka një monitor e cila do ndihmojë njerëzit të kuptojnë problemet e tyre shëndetësore dhe si mund ti...

Leximi i mendjes, inteligjenca artificiale jep përshkrimin e asaj që po mendoni

Mendoni se algoritmet e kërkimit të Google janë të afta për të lexuar mendjen tuaj? Kjo nuk është asgjë në krahasim me një projekt të ri hulumtimi të inteligjencës...

“Anonymous Albania” sulmon faqet zyrtare të qeverisë serbe: Shqipëri etnike!

Kanë sulmuar disa herë faqet e qeverisë shqiptare, përfshirë edhe profilin zyrtar të Kryeministrit Edi Rama në Facebook, por kësaj radhe “AnonymousAlbania” duket se kanë “qëlluar” jashtë kufijve. Grupi i...

Zuckerberg shet rreth 500 milionë dollarë aksione në Facebook

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg, gjatë muajit shkurt ka shitur rreth 500 milionë dollarë aksione për të financuar investimet e tij filantropike në iniciativën Chan Zuckerberg. Kjo lëvizje tij nuk...