Kujdes! Apple lëshon alarmin për sigurinë!

Apple ka thënë se të gjithë iPhone-t, iPad-et dhe kompjuterat Mac janë prekur nga dy probleme të rëndësishme me chip-et komputerike. Më herët këtë javë u bë e ditur se...

E keni fshirë “historikun” në telefonin tuaj? Jeni mashtruar….

Skandali i "Cambridge Analytica" e ka vënë Facebook-in në vështirësi javët e fundit, duke bërë që kompania të humbasë 100 miliardë dollarë në vlerë të aksioneve dhe duke nxitur...

Huawei sjell kamerën me 360 ​​shkallë në Evropë

Huawei përfshin një aparat fotografik me 360 ​​shkallë të quajtur CV60 që kufizohej me shitje vetëm në Kinë deri më sot. Prodhuesi kinez më në fund solli pajisjen në...

ZenFone 5 nga ASUS së shpejti

Asus së shpejti do të prezantoj modelin e ri ZenFone 5. Ngjarja e Kongresit Botëror Mobil nga Asus do të mbahet në Barcelonë më 27 shkurt në orën 19.30  

Nga agimet e Web-it, tek Blockchain-i: shumë dritë dhe disa hije

Në vitin 1972, Vinton Cerf (Zëvendëspresident i Google) dhe Robert Kahn shpikën një teknologji të re që mundësonte – dhe mundëson – transmetimin e të dhënave me një reduktim...

Samsung Galaxy S9: Data e lëshimit, çmimi dhe thashethemet

Samsung  ishte kompania e parë që eksperimentoi me një ekran të sheshtë si dhe karakteristika të zhbllokimit të fytyrës. Galaxy S9 i ri do të ketë më shumë karakteristika interesante...

“Anonymous Albania” sulmon faqet zyrtare të qeverisë serbe: Shqipëri etnike!

Kanë sulmuar disa herë faqet e qeverisë shqiptare, përfshirë edhe profilin zyrtar të Kryeministrit Edi Rama në Facebook, por kësaj radhe “AnonymousAlbania” duket se kanë “qëlluar” jashtë kufijve. Grupi i...

Google translate – Google tashmë flet 103 gjuhë të botës

Google Translate  tashmë flet 103 gjuhë të botës, pasi së fundmi janë shtuar jo pak por 13 gjuhë të reja. Gjuhët e shtuar nga Google përfshijnë galishten e Skocisë, gjuhën...

Inteligjenca artificiale kalon njeriun edhe në realitetin virtual

Një sukses i ri regjistrohet për inteligjencën artificiale, ku një program informatik orientohet në mënyrë më efikase se sa njeriu në realitetin virtual sipas një studimi të publikuar në...

Dërgoni para përmes Facebook Messenger …

PayPal ka njoftuar se ata kanë zgjeruar bashkëpunimin e tyre me Facebook duke shtuar shërbimin e tyre për pagesat P2P në aplikacionin e Messenger të gjigantit social. Për të hyrë...

Samsung zbulon ISOCELL Dual, kamerën e dyfishtë

“Kamerat e dyfishta po sjellin eksperienca të reja dhe emocionuese të fotografive në pajisjet mobile,” tha Ben K. Hur, zëvendës president i marketingut të Sistemit LSI pranë Samsung Electronics. “Zgjidhja...

Zvicra me masa të reja kundër sulmeve kibernetike

Qeveria zvicerane të hënën ka publikuar një draft me rreth 100 masa të dizajnuara për të mbrojtur infrastrukturën e mangët kundër sulmeve kibernetike. Masat vullnetare përfshijnë trajnimet për staf, investim...

iMac Pro del në treg me një çmim prej 4,999 $

Apple doli në shitje më 14 Dhjetor me një çmim fillestar prej 4,999 dollarësh. iMac Pro është një Workstation i fuqishëm dizajnuar për përdoruesit profesionistë në fushat e editimit...

Leximi i mendjes, inteligjenca artificiale jep përshkrimin e asaj që po mendoni

Mendoni se algoritmet e kërkimit të Google janë të afta për të lexuar mendjen tuaj? Kjo nuk është asgjë në krahasim me një projekt të ri hulumtimi të inteligjencës...

Objektivat e Facebook për vitit 2018

Mark Zuckerberg: "Sot kam ndjesinë sikur është viti i parë. Bota është e shqetësuar dhe e ndarë, Facebook ka shumë punë për të bërë." Në statusin e tij ai i...