Vlera e ‘faqes së parë të internetit’ shkon në tre miliardë dollarë

“Reddit”, ajo që njihet ndryshe si “faqja e parë e internetit” është pranë një raundi të ri financimi prej 150 deri në 300 milion dollarë.

D-Link prezanton routerin e parë 5G për shtëpitë

DWR-2010 do të ketë internet deri në 40 herë më të shpejtë sesa shpejtësia mesatare e SHBA prej 70Mbps thotë D-Link. CES 2019 ende zyrtarisht nuk ka hapur dyert por...

Microsoft Edge harxhon më pak bateri se Chrome dhe Firefox

Çdo herë që Microsoft lëshon një përditësim të Windows 10, kryen disa teste të efikasitetit për të dëshmuar se shfletuesi i tyre Edge është dukshëm më i shpejtë se...

Lansohet telefoni i parë me rrjet 5G

Xiaomi Mi Mix 3 është lansuar zyrtarisht dhe nuk po sjell me vete vetëm një ekran pa korniza dhe 10GB RAM, por është poashtu telefoni i parë që sjell...

Microsofti lanson një super aplikacion për telefonat Android

Microsoft ka lansuar një super aplikacion gjatë ditës së djeshme së bashku me përditësimin e madh të Windows 10. I thirrur përditësimi Tetor 2018, është një nga më të mëdhenjtë...

Shazam zyrtarisht pjesë e Apple, blerja kushtoi rreth 400 milionë dollarë

Apple deklaroi të hënën se ka përfunduar një marrëveshje për të blerë aplikacionin për njohjen e muzikës Shazam dhe aplikacioni së shpejti do të jetë pa reklama, për të...

Facebook dhe Instagram bien nga sistemi

Dy prej rrjeteve më të mëdha sociale në botë, Facebook dhe Instagram, kanë rënë nga sistemi në natën e së hënës. Sipas raportimeve të fundit, Facebook dhe Instagram, kanë rënë...

Zvicra me masa të reja kundër sulmeve kibernetike

Qeveria zvicerane të hënën ka publikuar një draft me rreth 100 masa të dizajnuara për të mbrojtur infrastrukturën e mangët kundër sulmeve kibernetike. Masat vullnetare përfshijnë trajnimet për staf, investim...

Nga agimet e Web-it, tek Blockchain-i: shumë dritë dhe disa hije

Në vitin 1972, Vinton Cerf (Zëvendëspresident i Google) dhe Robert Kahn shpikën një teknologji të re që mundësonte – dhe mundëson – transmetimin e të dhënave me një reduktim...

Pse Instagrami “pushtoi” mediat sociale

E mbani mend kur njerëzit u çuditën nga lajmi, se kompania Facebook, do të shpenzonte 1 miliardë dollarë mbi Instagramin? Në vitin 2012, ky aplikacion në cellular, ishte i...

Rrjetet 5G janë brezi i ardhshëm i lidhjes mobile në internet, duke ofruar shpejtësi...

Rrjetet 5G janë brezi i ardhshëm i lidhjes mobile në internet, duke ofruar shpejtësi më të shpejta dhe lidhje më të besueshme në telefonat e zgjuar dhe pajisje të...

Microsoft Corporation, histori e shkurtër …

Microsoft Corporation është korporatë multikombëtare e teknologjisë së kompjuterave e bazuar në Shtetet e Bashkuara që zhvillon, prodhon, licenson, dhe përkrah një numër të madh të softuereve kompjuterike. Me qendër...

Fortnite i bën 125 milionë lojtarë për më pak se një vit …

"Epic Games" njoftoi të mërkurën se video-loja Fortnite ka arritur shifrën e 125 milionë personave të regjistruar, në më pak se një vit nga dalja e saj në treg. Nga...

“iOS 12” Mundëson përdoruesve të kufizojnë kohën që shpenzojnë në iPhone

Kompania “Apple” do të ofrojë mënyra të reja për njerëzit që dëshirojnë të kufizojnë kohën që shpenzojnë me iPhone-in e tyre. Ndërkaq, kompania paraqiti edhe funksione të reja që...

Me Google Assistant’ do të flas më shumë se 30 gjuhë …

Asistenti inteligjent i Google, i njohur si ‘Google Assistant’ do të jetë në gjendje të flasë rreth 30 gjuhë të ndryshme, njoftoi Google. “Ndërkohë që ‘Alexa’ (Amazon) funksionon vetëm në...