Shkencëtarët në SHBA: Mbipesha shton tumoret!

Llojet e kancerit të lidhura me obezitetin po rriten me një ritëm shumë më të shpejtë sesa në brezat e mëparshëm në Shtetet e Bashkuara.

Vetitë e uthullës së mollës, që e bëjnë atë të pazëvendësueshme

Uthulla e mollës ka një sërë vetish dobiprurëse për organizmin që e bëjnë atë të konsiderohet me shumë meritë si eliksiri i bukurisë dhe i shëndetit të mirë. Ajo...

Grupi i gjakut tregon më tepër se sa e kishit menduar, është i lidhur...

Në disa vende të botës, si për shembull në Japoni, grupi i gjakut pasqyron karakterin e njerëzve, ngjashëm sikurse ne që kemi horoskopin. Madje, të dhënat për grupin e...

Dietat ketogjenike nuk funksionojnë më mirë nëse konsumoni shumë proteina

Kohëve të fundit, dieta ketogjenike është popullarizuar jashtëzakonisht shumë. Tyson Fury pohon t’i ketë larguar katër kilogramë në një dietë ketogjenike me 3,500 kalori në ditë. Në esencë, dieta ketogjenike sugjeron...

3 gjëra që i bëjnë njerëzit me stres

Stresi ka fuqinë që t’u ndryshojë zakonet që keni pasur, andaj duhet të bëni kujdes që t’i vëreni shenjat e tij, kur ato shfaqen te ju, apo te më...

E thotë shkenca–> 4 ushqime që të bëjnë të lumtur!

Përgjegjës për ushqimin që konsumojmë jemi vetëm ne. Ushqimet e duhura na ndihmojnë për të qenë sa më të shëndetshëm. E megjithatë edhe ata që janë perfektë me përmasat...

7 Ushqimet që na dëmtojnë trurin

Ka disa ushqime, si peshku, çokollata apo frutat e thata, te cilat stimulojnë inteligjencën tone. Por ka edhe disa te tjera qe bëjnë te kundërtën. Zbulojini! 1.Junk food Është e vërtetuar...

17 Shkaktarët që japin dhimbje të kokës

Ka shumë lloje të dhembjeve së kokës, që vijnë nga shkaktarë të ndryshëm, si: 1. Së pari, kur një nga katër gjendjet themelore të trupit (ftohtësia, nxehtësia, thatësia dhe lagështia)...

Britani: Studimi konfirmon: Filmat pornografikë ndikojnë tek truri njëjtë si droga dhe alkooli

Shkencëtarët e universitetit të Kembrixhit kanë pohuar se shikimi i filmave pornografike dhe varësia prej tyre çon në ndryshime që ndodhin në tru, të ngjashme me ato të ndikimit...

Si ta kuptoni nëse vezët vijnë nga një pulë e sëmurë? Disa mënyra për...

Vezët janë një vakt i dashur nga shumë njerëz. Ato konsumohen kryesisht për mëngjes. Pa marrë parasysh se si ju pëlqejnë t’i konsumoni: të fërguara, të ziera ose të...

Nëse i pëlqeni bananet, lexoni këto 10 fakte suprizuese. Fakti numër 6 është shumë...

Banania është një frut tropikal popullor i cili është i pasur me vlera ushqyese të fuqishme që mund të trajtojë shumë sëmundje. Ato mund t’ju ndihmojnë të luftoni osteoporozën,...

Mandarina rregullon qarkullimin e gjakut

Mandarina është një frutë që bën pjesë te familja e agrumeve. Ajo është burim i mirë i vitaminave A dhe C. Mandarina gjithashtu përmban magnez, kalcium dhe kalium. Nisur nga përmbajtja...

Ç’është hemofilia ?

Mes 7000 patologjive me prevalencë të ulët hemofilia është një sëmundje pak e zakonshme që prek në përgjithësi meshkujt. Ka natyrë të trashëguar dhe prodhohet nga një mungesë e...

Lëngu i portokallit është më i shëndetshëm për ju nëse e ngrini atë fillimisht...

Lëngu i portokallit është më i shëndetshëm për ju nëse e ngrini atë fillimisht e më pas e lëni të shkrihet. Kështu thotë një hulumtim i fundit i realizuar në...

Depresioni – luftojeni nëse nuk doni që ti thoni lamtumirë kujtesës

Studimet e fundit kanë treguar se depresioni mund të shkaktojë probleme të memories duke përshpejtuar plakjen e trurit. Studiuesit e Universitetit të Miamit zbuluan se 25 % e të...