Facebook “identify face” do t’i njoftoj përdoruesit automatikisht nese dikush ka ngarkuar nje foto...

Facebook së shpejti do të lansoj sistemin"identify face" i cili do t'i njoftoj përdoruesit automatikisht nese dikush ka ngarkuar nje foto tënde. Këto karakteristika të reja ju ndihmojnë të gjeni...

IBM “International Business Machines” …

(IBM) International Business Machines  IBM është një kompani amerikane që prodhon pajisje kompjuterike dhe softwareike. Kompania u themelua në vitin 1911 përmes bashkimit të katër kompanive: Tabulating Machine Company, International Time...

Edward Snowden “zbuloi ne media materialet sekrete te SHBA dhe Britanis së Madhe” (Video)

Edward Joseph Snowden (i lindur më 21 qershor 1983) është një ish-kontraktor teknik amerikan, i cili punonte për Agjencinë e Sigurimit Kombëtar (NSA) dhe Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA)....

Disa nga shpikesit te cilet na ndryshuan jeten tone …

1.Martin Cooper (shpiku celularin e parë) 2.Percy Spencer (shpiku mikrovalën) 3.Chester Carlson (shpiku elektrofotografinë "fotokopjen") 4.Willis Haviland Carrier (shpiku kondicionerin e parë) 5.Adolph Rickenbacker (shpiku kitarën e parë elektrike) 6.John Shepherd Barron (shpiku bankomatin) 7.Laszlo...

9 këshillat që do t’ju ndihmojnë të bëheni optimistë

Kur vjen puna për optimizëm apo pesimizëm, opinioni publik dhe shkenca kanë mbështetur gjithnjë optimistët. Mbi të gjitha, ata përqendrohen nga ana më e ndritur e gjërave dhe besojnë...

Sekrete “skandaloze” të masonëve

Ata nuk do dëshmojë të vërtetën kundër njëri-tjetrit Masonët janë të urdhëruar që të mos dëshmojë të vërtetën kur një Mason është në gjyq. Ata e pranojnë se ajo mund...

“Messenger Kids” aplikacioni i ri nga Facebook për fëmijë.

“Messenger Kids” një risi për përdoruesit e rinj nën moshën 13-vjec. Aplikacioni do të jetë një mjet komunikim për fëmijët, me i sigurtë në rrjetin social dhe nën kontrollin...

Telefonat më të kërkuar në 2017 sipas Google

Google ka zbuluar se cilët telefona kanë qenë më të kërkuarit në rrjet gjatë vitit 2017. Në fakt lista e Google tregon se cilat pajisje teknologjike kanë qenë më të kërkuarat, por që...

Zuckerberg: Myslimanët do të kenë përherë përkrahjen e Facebook-ut

Marck Zuckerberg, themeluesi i rrjetit më të madh social, ka shprehur përkrahjen e tij për myslimanët, të cilët, sipas tij, janë duke u frikësuar për persekutimin e mundshëm për...

Media sociale dhe efekti i saj te fëmijët

Me aksesin në internet në rritje, popullsia e re online në mbarë botën ka përjetuar një rritje masive vitet e fundit. Mund të gjesh thuajse çdo grupmoshë në internet...

Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë

Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpallja e pavarësisë së Vilajetit shqiptar nga Perandoria Osmane. Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 nëntor 1912 nga...

10 njerëzit më të pasur të botës

 10 njerëzit më të pasur të botës për vitin 2016-2017. Ata janë miliarderët që zotërojnë kapitalet më të mëdha në botë. Nëse pasurinë e tyre do e bashkonim në një...

28 Nëntori 105 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë

105 vjet nga ngritja e flamurit kombëtar dhe krijimi i shtetit shqiptar. Rëndësia e kësaj date është se me 28 Nëntor 1912, Ismail Qemali në Vlorë e ngriti Flamurin...

Cilat qytete po rrezikohen nga shkrirja e akullit në Grenlandë

Shkrirja e akullit në Grenlandë është gjithnjë e më e madhe dhe më serioze, dhe shkencëtarët fajësojnë kryesisht ngrohjen globale të shkaktuar nga aktivitetet njerëzore. Megjithëse Grenlanda dhe Antarktiku...

Fakte interesante mbi orën dhe kohën

Koha është një iluzion. Disa teori të reja të shkencëtarëve fizikanë rekomandojnë se koha lindi nga një realitet thelbësor dhe i pakohë. Ja një arsye përse mund të jeni duke...