Zyrtarë amerikanë në Korenë e Veriut në përgatitje për takimin Trump-Kim

Gazeta Washington Post njofton një grup zyrtarësh amerikanë u futën në Korenë e Veriut të dielën për bisedime lidhur me takimin që duan të zhvillojnë Presidenti Trump dhe udhëheqësi...

“Biznes me luftën”

Nuk duam të jemi ndihmës për vdekjen me buton: punonjës të Google protestojnë kundër përdorimit ushtarak të inteligjencës artificiale të droneve nga ana e Pentagonit. Tani koncerni amerikan tërhiqet. Dron...

Turqia organizon takim trepalësh për paqe në Afganistan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se vendi i tij do të jetë nikoqir i udhëheqësve të Pakistanit dhe Afganistanit, në kuadër të përpjekjeve për t’i dhënë...

Londra, qyteti që duhet vizituar të paktën një herë në jetë. Këto janë disa...

Pamjet e famshme Big Ben, pallati Buckingham, syri i Londrës etj. Lista e ndërtesave të veçanta vazhdon. Nuk ka eksperiencë më të veçantë se të hipësh në një autobus...

Shifrën marramendëse që fitoi Facebook

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se sa kohe shpenzojmë në facebook dhe sa popullor është ky rrjet social në botë. Vetë Facebook ka publikuar të dhënat për 3-mujorin e...

“Serbia po tregohet edhe më dinake se sa ‘Gjarpri’ në dialog”

Zyrtari i LDK-së, Bajram Gecaj në një postim të tij në Facebook ka folur rreth çështjeve aktuale në vend, duke u fokusuar më tepër tek dialogu me Serbinë. Gecaj thotë...

Nëntë migrantë vdesin pas përmbytjes së anijes në Turqi

Nëntë persona kanë vdekur në mëngjesin e së enjtes pasi një anije është përmbytur në bregdetin e Turqisë, kanë njoftuar rojet turke të asaj zone, transmeton Reuters. Katër persona që...

Rrëfimi i patreguar i dajës së Adem Jasharit! Ademi deshi të vinte në Llaushë...

Njëri nga vëllezërit e familjes Geci nga Llausha e Skenderajit, Nehat Geci, ish ushtar i UÇK-së, dhe njëri nga truprojat e Ibrahim Rugovës, gjer në vdekje të presidentit ka...

Raporti i CIA-s për Ballkanin, ‘një eksploziv gati të shpërthejë’

Agjencia Inteligjente e Amerikës (CIA) ka publikuar së fundmi një raport të ri për Ballkanin, ku e cilëson si një “eksploziv gati të shpërthejë”. Duke u ndalur tek të gjitha...

Italia mbyll Wikipedian, në shenjë proteste ndaj ligjit të BE për të drejtën e...

Wikipedia në Itali ka bllokuar lexuesit në faqen e saj, në shenjë proteste për një ligj të Bashkimit Evropian rreth të drejtave të autorit në internet. Kritikët kanë thënë se ligji,...

A do të vazhdojë evoluimi?!

Nëse Charles Darwin do te ishte gjalle, ndoshta pyetja e “National Geographic” do të kishte marrë një përgjigje. Rrjeti televiziv analizon evoluimin e qenieve njerëzore dhe ngre pyetjen; njerëzimi...

Kjo është pasaporta më e rrallë në botë, e kanë vetëm 500 njerëz

Pasaportat janë ato që na japin mundësinë të udhëtojmë nga një vend në tjetrin. Disa prej tyra ama, kanë pak më shumë liri. Pasaporta gjermane e ilustron më së miri...

Edi Rama, frikë nga përgjimet e shërbimeve të huaja?

Frika nga përgjimet e shërbimeve të huaja, të cilat kanë qenë mjaft të shqetësuara për rritjen e krimit të organizuar në Shqipëri dhe nivelin e lartë të korrupsionit, duket...

Shembja e urës në Gjenovë tregon se çfarë nuk shkon me Italinë e ditëve...

Për shumë vite, shumë njerëz kishin qenë të shqetësuar se ura Morandi, Ura e Bruklinit të Gjenovës, siç e quajnë disa, do të shembej herët a vonë. Qytetarë, arkitektë...

Zbulohet shifra: Ky është numri i fanellave të shitura të Ronaldos

Është zbuluar numri i saktë i fanellave të Cristiano Ronaldos të shitura nga Juventusi.   Yahoo Sports Italia ka zbuluar se në 24 orë janë shitur 520,000 fanella në kanalet zyrtare...