Fakte interesante mbi orën dhe kohën

Koha është një iluzion. Disa teori të reja të shkencëtarëve fizikanë rekomandojnë se koha lindi nga një realitet thelbësor dhe i pakohë. Ja një arsye përse mund të jeni duke...

“Serbia po tregohet edhe më dinake se sa ‘Gjarpri’ në dialog”

Zyrtari i LDK-së, Bajram Gecaj në një postim të tij në Facebook ka folur rreth çështjeve aktuale në vend, duke u fokusuar më tepër tek dialogu me Serbinë. Gecaj thotë...

Zbulohet shifra: Ky është numri i fanellave të shitura të Ronaldos

Është zbuluar numri i saktë i fanellave të Cristiano Ronaldos të shitura nga Juventusi.   Yahoo Sports Italia ka zbuluar se në 24 orë janë shitur 520,000 fanella në kanalet zyrtare...

Facebook “identify face” do t’i njoftoj përdoruesit automatikisht nese dikush ka ngarkuar nje foto...

Facebook së shpejti do të lansoj sistemin"identify face" i cili do t'i njoftoj përdoruesit automatikisht nese dikush ka ngarkuar nje foto tënde. Këto karakteristika të reja ju ndihmojnë të gjeni...

Siri, 146 civilë të vrarë pavarësisht vendimit të KS-OKB

Mes datave 25 shkurt dhe 2 mars në Siri, përkundër vendimit të KS-OKB-së për "armëpushim humanitar" janë vrarë 146 civilë. Mes datave 25 shkurt dhe 2 mars në Siri, përkundër...

Njihuni me 5-vjeçarin shqiptar me fuqi ‘mbinjerëzore’! (Foto+Video)

Njihuni me “5-vjeçarin magnet”, kështu kanë shkruar mediat amerikane për djalin nga Kosova që mendohet të ketë fuqi mbinjerëzore magnetike. Erman Delic nga Kosova zbuloi vetitë e tij magnetike, teksa...

Bateritë e Tesla arrijnë dhe furnizojnë një qytet me energji elektrike

Sistemi i madh i baterive që shërbejnë për parandalimin e çrregullimeve dhe furnizimin me rrymë, si dhe për stabilizimin e sistemit elektro-energjetik, është lëshuar në punë këtë javë në...

Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë

Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpallja e pavarësisë së Vilajetit shqiptar nga Perandoria Osmane. Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 nëntor 1912 nga...

Pse Facebook po ju shkatërron lidhjen ?!!!

Facebook është padyshim media më e përdorur sociale. Shumë njerëz kalojnë një pjesë të madhe të kohës, aty dhe madje edhe informohen për aktualitetin falë tij. Mirë po pavarësisht...

Trump do të hiqte sanksionet ndaj Rusisë për ndonjë kompromis në Siri e Ukrainë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka thënë në një intervistë për Reuters se ai nuk është duke e shqyrtuar mundësinë e heqjes së sanksioneve ndaj Rusisë, por...

Pse festohet Viti i Ri …

  1 janari, që ne e njohim si ditën e parë të vitit, është dita e parë e kalendarit gregorian, që në Europë përdoret prej më shumë se 420 vjetësh....

Rrëfimi i patreguar i dajës së Adem Jasharit! Ademi deshi të vinte në Llaushë...

Njëri nga vëllezërit e familjes Geci nga Llausha e Skenderajit, Nehat Geci, ish ushtar i UÇK-së, dhe njëri nga truprojat e Ibrahim Rugovës, gjer në vdekje të presidentit ka...

Prishtina është zhytur në ajër të ndotur, qytetarët po kërcënohen seriozisht

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka alarmuar përsëri për ndotjen e ajrit në qytetin e Prishtinës. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike si Institucioni më i lartë shëndetësor, shkencor dhe profesional...

Londra, qyteti që duhet vizituar të paktën një herë në jetë. Këto janë disa...

Pamjet e famshme Big Ben, pallati Buckingham, syri i Londrës etj. Lista e ndërtesave të veçanta vazhdon. Nuk ka eksperiencë më të veçantë se të hipësh në një autobus...

Media sociale dhe efekti i saj te fëmijët

Me aksesin në internet në rritje, popullsia e re online në mbarë botën ka përjetuar një rritje masive vitet e fundit. Mund të gjesh thuajse çdo grupmoshë në internet...