Media sociale dhe efekti i saj te fëmijët

Me aksesin në internet në rritje, popullsia e re online në mbarë botën ka përjetuar një rritje masive vitet e fundit. Mund të gjesh thuajse çdo grupmoshë në internet...

Tensione të reja SHBA-Rusi

Një juri e madhe federale që heton ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016 paditi 13 shtetas rusë, përfshirë 12 punonjës të një kompanie në Shën Petersburg, me bazë...

Qytetet që rrezikohen nga shkrirja e akullnajave (disa prej tyre në Ballkan)

Për shkak të shkrirjes së akullnajave në Grenlandë, shumë qytete botërore do të fundosen, dhe i pari prej tyre pritet të jetë Londra, pas së cilës përmbytjet do të...

Greqia: Jemi pranë luftës me Turqinë

“Jemi shumë pranë një incidenti fatal me Turqinë”. Ky është alarmi i dhënë nga ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos. Në një intervistë dhënë për francezen “Liberation”, Kamenos foli...

Mënyra si ta tejkaloni varësinë ndaj telefonit

Sipas studimeve të fundit, të rriturit në Mbretërinë e Bashkuar, kontrollojnë celularët e tyre 33 herë në ditë, ndërsa adoleshentët 90 herë. Për më tepër, koha që na merr telefoni...

Zyrtarë amerikanë në Korenë e Veriut në përgatitje për takimin Trump-Kim

Gazeta Washington Post njofton një grup zyrtarësh amerikanë u futën në Korenë e Veriut të dielën për bisedime lidhur me takimin që duan të zhvillojnë Presidenti Trump dhe udhëheqësi...

Zuckerberg: Myslimanët do të kenë përherë përkrahjen e Facebook-ut

Marck Zuckerberg, themeluesi i rrjetit më të madh social, ka shprehur përkrahjen e tij për myslimanët, të cilët, sipas tij, janë duke u frikësuar për persekutimin e mundshëm për...

Trump: FBI u përqendrua te Rusia, neglizhoi sulmuesin e Floridas

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, sulmoi FBI-në dhe ligjvënësit që hetojnë ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale në SHBA, më 2016, duke thënë se ata...

Historia e drogës më të famshme dhe më të rrezikshme në botë (Kokaina)

Koka është një prej stimuluesve më të vjetër, më të fuqishme dhe më të rrezikshme me origjinë natyrore. Tre mijë vjet para lindjes së Krishtit, Inkasit e lashtë të...

Takimi Trump-Kim dhe rreziqet që mbart

Takimi i propozuar ndërmjet Presidentit amerikan Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un, e ka rritur vëmendjen ndaj ngërçit bërthamor mes Uashingtonit dhe Phenianit. Ndërsa...

Shifrën marramendëse që fitoi Facebook

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se sa kohe shpenzojmë në facebook dhe sa popullor është ky rrjet social në botë. Vetë Facebook ka publikuar të dhënat për 3-mujorin e...

SHBA parandaloi një sulm të madh kibernetik rus

Departamenti amerikan i Drejtësisë tha se ka kapur një domen interneti, të kontrolluar nga një grup hakerësh i lidhur me inteligjencën ushtarake ruse, i cili ka planifikuar një sulm...

Telefonat më të kërkuar në 2017 sipas Google

Google ka zbuluar se cilët telefona kanë qenë më të kërkuarit në rrjet gjatë vitit 2017. Në fakt lista e Google tregon se cilat pajisje teknologjike kanë qenë më të kërkuarat, por që...

Johnny Depp film për bombardimet e NATO-s ndaj Serbisë në luftën e Kosovës

Skenari i këtij filmi prek vuajtjet e viktimave dhe faktet e një katastrofe mjedisore si pasoj të uraniumit që është përdorurën ato bomba. Ky film pritet të ketë kritika...

Filmat më të mire në 2017 (Video) …

King Arthur: Legend of the Sword https://youtu.be/6rbPTQIdjmY BLADE RUNNER 2049 https://youtu.be/dZOaI_Fn5o4 PASSENGERS https://youtu.be/7BWWWQzTpNU John Wick: Chapter 2 https://youtu.be/ChpLV9AMqm4 Get Out https://youtu.be/DzfpyUB60YY Logan https://youtu.be/gbug3zTm3Ws THE BEGUILED https://youtu.be/jtSGSLHV0zA City of Ghosts https://youtu.be/jBeqGcMaC-A

POSTIME TË NDRYSHME