Muhamed Shehu

Projektligjet për FSK-në “do miratohen në mes të muajit dhjetor”

Komisioni për Buxhet dhe Financa sot më mesditë shqyrton tri projektligjet e transformimit të FSK-së, të cilat i japin kompetenca shtesë duke e bërë ushtri mbrojtëse. Pas komisionit, projektligji për...

Haradinaj: FSK është e gatshme për procesin e tranzicionit në ushtri

“Është nder të ju kemi sot. Shërbimi juaj në Kosovë është investim afatgjatë. Është e rëndësishme që të jemi bashkë në të gjitha proceset për vendin dhe rajonin”, kështu...

Ekonomitë e Maqedonisë dhe Kosovës thirrje që “sa më shpejtë” të kryhet autostrada

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiçi dhe ai i Odës Ekonomike të Maqedonisë, Branko Azeski, nga dalja e pjesës tashmë të përfunduar të autostradës që lidh Prishtinën...

Pse vrasin njerëzit? Si funksionon mendja e një ‘killeri’

Dr. Kathy Charles, psikologe ligjore thotë se rrënjët e një vrasjeje gjenden te një çrregullim i personalitetit. Pasi ka studiuar qindra raste vrasësish me profil të lartë në të...

Shembja e urës në Gjenovë tregon se çfarë nuk shkon me Italinë e ditëve...

Për shumë vite, shumë njerëz kishin qenë të shqetësuar se ura Morandi, Ura e Bruklinit të Gjenovës, siç e quajnë disa, do të shembej herët a vonë. Qytetarë, arkitektë...

Trump do të hiqte sanksionet ndaj Rusisë për ndonjë kompromis në Siri e Ukrainë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka thënë në një intervistë për Reuters se ai nuk është duke e shqyrtuar mundësinë e heqjes së sanksioneve ndaj Rusisë, por...

Sa emigrantë u punësuan në Gjermani për një vit ?!

Të dhënat e javës së kaluar kishin treguar se kompanitë gjermane kanë arritur të tërheqin më shumë praktikantë për shkak të rritjes së kërkesave të azilkërkuesve nga Afganistani dhe...

Raporti i CIA-s për Ballkanin, ‘një eksploziv gati të shpërthejë’

Agjencia Inteligjente e Amerikës (CIA) ka publikuar së fundmi një raport të ri për Ballkanin, ku e cilëson si një “eksploziv gati të shpërthejë”. Duke u ndalur tek të gjitha...

Nëntë migrantë vdesin pas përmbytjes së anijes në Turqi

Nëntë persona kanë vdekur në mëngjesin e së enjtes pasi një anije është përmbytur në bregdetin e Turqisë, kanë njoftuar rojet turke të asaj zone, transmeton Reuters. Katër persona që...

Italia mbyll Wikipedian, në shenjë proteste ndaj ligjit të BE për të drejtën e...

Wikipedia në Itali ka bllokuar lexuesit në faqen e saj, në shenjë proteste për një ligj të Bashkimit Evropian rreth të drejtave të autorit në internet. Kritikët kanë thënë se ligji,...

Zbulohet shifra: Ky është numri i fanellave të shitura të Ronaldos

Është zbuluar numri i saktë i fanellave të Cristiano Ronaldos të shitura nga Juventusi.   Yahoo Sports Italia ka zbuluar se në 24 orë janë shitur 520,000 fanella në kanalet zyrtare...

DJALIT 4 VJEÇ IA SHPËTON JETËN KOKA E MADHE!

Djali katër vjeç nga Tajvani datën 23 qershor do ta festojë si ditëlindjen e dytë të tij, dhe për këtë duhet ta falënderojë – kokën e vet të madhe....

“Prishtina po e ndihmon Beogradin në ndërtimin e ‘Luginës së Diellit’”

Lagjia “Lugina e Diellit” në Mitrovicën e Veriut, po vazhdon të ndërtohet edhe pse Ministria e Mjedisit ka thënë se nuk ka leje për atë ndërtim. Profesori universitar, Enver Bytyqi,...

Departamenti i Shtetit paralajmëron shtetasit amerikanë të kenë kujdes nga sulmet terroriste / Rusi...

Departamenti i Shtetit ka nxjerrë paralajmërim për shtetasit amerikanë që të shmangin planet për turizëm në Rusi, pasi mund të bëhen objekt “terrorizmi ose ngacmimesh”. Udhëzimi doli sot, ndërkohë që...

Kërcënimi i Erdogan: Hapat e kancelarit austriak do ta çojnë botën në një kryqëzatë...

Pas njoftimit të Austrisë për mbylljen e xhamive Presidenti turk Erdogan paralajmëroi se Turqia do të kundërpërgjigjet. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e kritikoi ashpër qeverinë austriake për planet për...