Rekrutët e rinj të FSK-së fillojnë trajnimin bazik në Ferizaj

Në përputhje me Planin Gjithëpërfshirës të Tranzicionit, Ministria e Mbrojtës dhe Forca e Sigurisë së Kosovës kanë filluar fushatën e rekrutimit për pjesëtarët e rinj të FSK-së. Pas disa proceduarve...

Franca ka regjistruar temperaturën më të lartë ndonjëherë

Të premten Franca është përballur me temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë. 44.1 gradë celsius është rekordi aktual, temperaturë e shënuar më 2003, që ka lënë të vdekur mijëra...

Jep dorëheqje presidenti i Algjerisë

Presidenti i Algjerisë, Abdelaziz Bouteflika, ka dhënë dorëheqje pasi me javë të tëra janë mbajtur protesta kundër rikandidimit të tij. Bouteflika, i cili ka qenë në pushtet për 20 vjet,...

Në shtatë zona të Stambollit do të rinumërohen votat

Komisioni Zgjedhor në Turqi ka vendosur të ketë rinumërim të votave në shtatë nga 39 zonat e Stambollit. Numërimi fillestar i votave të zgjedhjeve lokale ka treguar se kandidati kryesor...

Ramush Haradinaj “Duhet të skuqemi si e kemi lënë Trepçën në këtë gjendje për...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në manifestimin e 30-vjetorit të Grevës së Minatorëve. Ai ka thënë se “Trepça” është një burim jete për të...

Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Pal Lekaj, ministër i Infrastrukturës dhe Transportit, të mërkurën mori pjesë në dëgjimin publik me prizrenasit për autostradën e Dukagjinit, që shënon edhe fundin serisë së debateve...

Ish presidenti meksikan ka një mesazh për presidentin amerikan Donald Trump (video)

Vicente Fox ish presidenti meksikan ka një mesazh për presidentin amerikan Donald Trump https://www.youtube.com/watch?v=IvwOQw60gsI

RRUGËT NË MBARË VENDIN TË KALUESHME, MINISTRIA E INFRASTRUKTURËS E GATSHME T’I PËRGJIGJET ÇDO...

Gjatë ditës së sotme të gjitha rrugët në vend kanë qenë të kalueshme, me pak vështirësi në zonat malore të vendit, si pasojë e reshjeve më të dendura në...

Qytetarët në Gjakovë protestuan kundër vizitës së pelegrinëve serbë

Qytetarët në Gjakovë kanë protestuar sot duke kundërshtuar, siç u shprehën ata, një vizitë të pelegrinëve serbë. Në dyert e kishës ortodokse serbe në Gjakovë, qytetarët protestues vendosën pankarta me...

Turqia organizon takim trepalësh për paqe në Afganistan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se vendi i tij do të jetë nikoqir i udhëheqësve të Pakistanit dhe Afganistanit, në kuadër të përpjekjeve për t’i dhënë...

Në Gjermani hyn në fuqi ligji për identitetin e tretë gjinor

Njerëzit interseksualë në Gjermani, nga 1 janari, mund të identifikohen ligjërisht si një gjini e tretë. Parlamenti gjerman e miratoi ligjin në dhjetor, ndërsa ai hyri në fuqi të martën. Njerëzit...

Haradinaj kërkon nga Wieland përkrahjen e Gjermanisë për vizat

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland. Haradinaj pas takimit me zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, në një konferencë për media,...

Projektligjet për FSK-në “do miratohen në mes të muajit dhjetor”

Komisioni për Buxhet dhe Financa sot më mesditë shqyrton tri projektligjet e transformimit të FSK-së, të cilat i japin kompetenca shtesë duke e bërë ushtri mbrojtëse. Pas komisionit, projektligji për...

Haradinaj: FSK është e gatshme për procesin e tranzicionit në ushtri

“Është nder të ju kemi sot. Shërbimi juaj në Kosovë është investim afatgjatë. Është e rëndësishme që të jemi bashkë në të gjitha proceset për vendin dhe rajonin”, kështu...

Ekonomitë e Maqedonisë dhe Kosovës thirrje që “sa më shpejtë” të kryhet autostrada

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiçi dhe ai i Odës Ekonomike të Maqedonisë, Branko Azeski, nga dalja e pjesës tashmë të përfunduar të autostradës që lidh Prishtinën...