Ëmbelsirë me Banane dhe Karamel

Përbërësit: 4 veze 4 luge sheqer 1 dcl vaj 1 qese cimet 1 babane 1 pluhur paste 1 filgjan i madh miell Filli: 300 gr sheqer 2 dcl ajke e embel (hoplla – 2ooml) 150 gr margarine 200 gr pluhur per...

Mjekesia popullore

MJALTI Mjalti prodhon rezultate efektive kur përdoret për plagët sepse ka veti antibakteriale (antibacterial quality) që të mbron nga infeksionet. Gjithashtu heq helmimet apo materialet e huaja dhe ul "edemat"...

Qofte me Salce te Bardhe

Përbërësit: 500 mish i bluar, 100 gr oriz gjysem i zier, 1 ve, 1 qepe, 2 luge miell, Magdanoz, krip, biber. Salca: 400  gr shmant, 2 qepe te vogla, 1 luge miell, 2-3 filgjana uje, Kripe, biber. Përgatitja: Mirren qepa dhe grihet imet...

Pogaçe me Djath

Përbërësit: 2 gota qumësht, 1 gotë vaj vegjetal, 2 vezë, 1 maje, miell, 2 lugë të gjellës sheqer, 1 lugë kripë. Në brendësi: djath. Përmbi: 2 vezë, gjysmë gote të çajit qumësht, koper, susam. Përgatitja: Në...

Sallate me Rrenje Perimesh

Përbërësit: 1 rrënjë selinoje, 1-2 rrepa të kuqe, 2-3 karrota,qepë të reja, disa thelpinjë hudhër, majdanoz, kripë, vaj ulliri lëng limoni ose uthull. Përgatitja: Rrënjët kalohen në rende në enë të veçanta.Rrënjës së selinos i hidhet menjëherë lëng...

Qebapë Qengji

Përbërësit: 600gr mish qengji 2-3 speca 3 qepe 1.5dl kos kripe piper i zi Përgatitja: Prejeni mishin ne copa katrore, dhe futeni ne perzierjen e kosit, qepeve te grire, kripes dhe piperit te zi. Mbulojeni ate mire...

Receta e preferuar e të gjithëve për festën e fundvitit

Gjithnjë e më tepër, festat e fundvitit nuk mund mendohen pa një copë panetone (nga italishtja panettone). Meqë jemi në prag të festës së ...

Patate me Mish Pule

Përbërësit: 1 kg mish pule, 2 patate. Për sos: 1 gote te çajit jogurt, gjysme gote qumësht, 1 luge te gjelles salcë, 3 hudhëra, 1 luge te gjellës biber i zi, 1...

Rafaello

Përbërësit: 300 gram arra kokos 1/2 kg sheqer 400 gram qumesht pluhur 250 gram margarine 2 vanilin sheqer 2 filxhana caji uje lajthia sipas deshires Përgatitja: 2 filxhana uji i vendosim ne nje tenxhere dhe e lejme zieje....

Si të përgatisni një tiramisu nga shtëpia

Përbërësit 1 Tako te gatshme PËR TA LAGUR 1 gotë të çajit ujë të vakët 1 luge te gjelles kafe 1 luge te gjelles sheqer PËR...

Tavë e Thjeshtë

Përbërësit: 500gr feta mish pule, 1 pavllakë për zierje, 2 qese supë instant kërpudhash. Përgatitja: Në një enë rezistuese ndaj zjarrit rendisni mishin e prerë të pulës, pastaj qitni supën nga qesja...

Gjellë me Patate dhe Mish të Bluar

Përbërësit: 500 gr patate, 350 gr mish i bluar, 1 qepë, 1 karrota, 2 speca te kuq, 500 ml uje te vale, 200 ml Salce domate, 50 ml ajkë e...

Tavë Peshku

Merr 2 fileto peshku te fresketa 200-300 gram secili. Merr 3 qepe te kuqe ose te bardha te medha dhe pret ne feta. Fillo dhe skuq qepet ne zjarr...

Sallate Ruse

Përbërësit:  Patate, 4-5 kokrra mesatare 5-6 karota një kavanoz tranguj turshi 2 filxhan kafeje fasule një filxhan kafeje me ullinj 1 limon tre vezë 1-2 gogozhare (speca të kuq) 2 filxhanë bizele fileta peshku, gjysmë kilogrami...

Torte me Puding dhe Qershia

Përbërësit për pandispanjën: 4 Veze, 3 Gota te qajit sheqer, 1 Gote qaji uje te thjesht, 1 Gote qaji vaj, 3 Luge gjelle kakao, 3 Gota qaji miell, 1 Pako sheqer vanille, 1 Pako pecive. Përbërësit për pudingun: 800-900...