Torte mozaiku

Torte mozaiku Hapat 1 Në një enë të thellë e derdhni qumështin, sheqer pluhurin, kakaon, gjalpin e shkrini dhe i përzieni. 2 Biskotat i thejmë në copa të vogla, ia shtojmë përzierjës së...

Akullore e shtëpisë me jogurt …

1 Fillimisht miksojmë ajkën e ëmbël, por jo shumë. 2 Më pas jogurtin dhe kosin i bëjmë bashkë me sheqerin pluhur. Këtë masë e bashkojmë me ajkën e ëmbël. 3 Pastaj masën ndajeni në...

Mjalti i gështenjës …

  Mjalti i gështenjës merret nga lulet me ngjyrë të gështenjave, të cilat mblidhen në mes të muajve qershor dhe tetor. Ndryshe nga shumë mjaltra të tjerë, mjalti i gështenjës ka...

Kek me Çokollatë

Përbërësit: 3 vezë, 1 gotë vaj, 2 gota sheqer, 2 gota miell, 1 lugë të çajit karbonat, 1 Pluhur pjekje, 3 lugë të gjellës kakao, gjysme gote arra, 1 vanilje. Përgatitja: Vezët...

Rafaello

Përbërësit: 300 gram arra kokos 1/2 kg sheqer 400 gram qumesht pluhur 250 gram margarine 2 vanilin sheqer 2 filxhana caji uje lajthia sipas deshires Përgatitja: 2 filxhana uji i vendosim ne nje tenxhere dhe e lejme zieje....

Pica Siciliane

Përbërësit për 4 racione: 1 masë brumi për pica 1 lugë gjelle vaj ulliri 1 filxhan çaji salcë domatesh 6 ullinj të zinj pa bërthama, të ndarë më dysh 6 ullinj të gjelbër pa...

Bakllava

Përbërësit: 5 ve – 1 e plotë dhe 4 të kuqtë 1 gotë vaj 1 gotë qumësht 1 lugë të mesme sheqer 1 maje thike kripë 500 gr miell 400 gr arra të qëruara e të...

Ëmbelsirë me Banane dhe Karamel

Përbërësit: 4 veze 4 luge sheqer 1 dcl vaj 1 qese cimet 1 babane 1 pluhur paste 1 filgjan i madh miell Filli: 300 gr sheqer 2 dcl ajke e embel (hoplla – 2ooml) 150 gr margarine 200 gr pluhur per...

Tavë Kosi me Mish Pule

Përbërësit: 1.5 kg pule e prere ne copa, 2 limona, 1 filxhan caji vaj ulliri, 2-3 lug.s. gjalp, 500 gr kos, 4 veze, kripe e piper. Përgatitja: Lajme mishin e pules, e thajme dhe i hedhim kripe e...

Rolad me Fruta Mali

Përbërësit: 125 gr Sheqer 80 gr Miell 40 gr Kakao 40 gr Niseshte Nje pako sheqer vanille Sheqer per ta bere peten role 4 Te verdha veze 4 Te bardha veze 400 ml ajke 80 gr Sheqer Nje pako sheqer...

Qofte me Salce te Bardhe

Përbërësit: 500 mish i bluar, 100 gr oriz gjysem i zier, 1 ve, 1 qepe, 2 luge miell, Magdanoz, krip, biber. Salca: 400  gr shmant, 2 qepe te vogla, 1 luge miell, 2-3 filgjana uje, Kripe, biber. Përgatitja: Mirren qepa dhe grihet imet...

Kruasan i shijshem mengjesi

1 Përziejmë 500 g gjalpe me 50 g miell dhe formojmë një brumë të cilin e vëmë të pushojë në frigorifer. 2 Shkrijmë në ujë majanë dhe përziejmë me pjesën e mbetur të...

Tavë me Kërpudha

Përbërësit: 500gr mish i bardhë pule, 250gr kërpudha, 150ml ajkë e thartë, 100gr djathë kaçkavall, vezë, 1 thelbë hudhër. Përgatitja: Mishin e prejm ne katrorka te vogla dhe marinojme me melmesa si...

Pogaçe me Djath

Përbërësit: 2 gota qumësht, 1 gotë vaj vegjetal, 2 vezë, 1 maje, miell, 2 lugë të gjellës sheqer, 1 lugë kripë. Në brendësi: djath. Përmbi: 2 vezë, gjysmë gote të çajit qumësht, koper, susam. Përgatitja: Në...

Llokuma të Pallatit

Përbërësit: 4 gota qumësht, 1 gotë sheqer pluhur, 1 gotë bollgur, 1 vanilje, 2 lugë të gjellës gjalpë, 1 shllag krem, 2 gota kokos. Përmbi: badema. Përgatitja: Në një tenxhere e derdhim qumështin, sheqerin,...