Inteligjentë janë ata që rrinë zgjuar deri vonë

Lajme të mira për ata që nuk vënë gjumë në sy deri vonë natën. Sipas një studimi të fundit, njerëzit inteligjentë kanë të gjithë një gjë të...

Shihet për herë të parë një kafshë që mendohej e zhdukur dhe mitologjike prej...

Një kafshë që besohej se ishte zhdukur prej dekadash është parë nga turistët në një park kombëtar rus. “U gjetëm përballë më një ari të egër dhe jo një...

Kuriozitete për piktorin Pablo Pikaso

Pablo Pikaso, piktor dhe skulptor spanjoll, konsiderohet si ndër artistët që me mënyrat e tij origjinale në artet plastike në dekadat e para të shekullit të 20-të, ishte përgjegjës për...

Dallimi mes xhinseve 10 euro nga ato që kushtojnë 300 euro

Disa prej tyre kushtojnë me qindra euro, kurse të tjera mund të blihen me vetëm dhjetë euro. Por, cili është dallimi mes këtyre dy llojeve? Sipas një hulumtimi të bërë,...

Burgjet e Norvegjisë nuk u ngjasojnë aspak burgjeve që njohim

Është realizuar një reportazh në një burg të Norvegjisë, i cili nuk ngjason me burgjet në SHBA, apo vende të tjera, sipas CNN ndryshimi është i madh. Sistemi i burgjeve...

Qyteti më i mirë në botë për studentët “Londra” …

Një studim i kompanisë Quacquarelli Symonds, e specializuar në të dhënat e edukimit të lartë, ka listuar Londrën si qytetin më të mirë në botë për studentët. Renditja bazohet në...

Njëqind veprat që ndryshuan botën

BBC Culture ka pyetur shkrimtarët anembanë globit për të zgjedh tregimet që kanë mbijetuar brezat dhe që kanë ndryshuar historinë, transmeton Telegrafi. “Rrallë shoh dikë, vërtetë askënd, që nuk e...

40% e shqiptarëve janë duhanpirës

Specialistët e shëndetit publik japin mesazhe sensibilizuese për jetë një të shëndetshme. Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, rreth 39 për qind e shqiptarëve konsumojnë duhan. Nga...

Pse disa njerëz e fotografojnë ushqimin para se ta hanë ?

Disa njerëz e kanë zakon që para se ta hanë ushqimin ta fotografojnë, dhe më pas ta publikojnë atë në rrjete sociale, më së shumti në Instagram. Por shkenca siç...

10 mënyra për ta mbajtur trurin të mprehtë dhe për të qenë më inteligjentë

1- Lexoni libra Zgjidhni një libër me një temë krejt ndryshe. Lexoni një novelë me bazë në Egjipt. Mësoni për ekonominë. Ka mjaft libra të shkëlqyer jo letraro-artistik që...

Fotot që mahniten botën !!! (FOTO)

1.Heroi që ndali tanket. 2.Këmba e parë në hënë 3.Kafsha misterioze që shfaqej në deti kohë pas kohe ... 4.Fluturimi i parë 5.Hedhja e Bombës Atomike në Hiroshima dhe Nagasaki  

Disa fakte interesantë për Norvegjinë (vendi më paqësorë në botë)

Norvegjia është një prej vendeve më të pasur, dhe gjithashtu më paqësorë në botë. Norvegjia është vendi i 6 më i madh në Europë, por për nga popullsia renditet...

Parashikimet e Nostradamusit për 2018 janë fatale.

Siç e dini, ka shumë njerëz që mendojnë se profeti francez Nostradamus parashikoi me saktësi të madhe rritjen në pushtet të Napoleonit dhe Hitlerit, si dhe sulmet terroriste mbi...

3 arsyet pse avionët janë të bardhë

Rrallë herë jemi mësuar të shohim avionë të ngjyrave të tjera, por ngjyra më e përdorur e tyre është e bardha, ashtu siç është për taksitë e verdha. Por gjithnjë...

15 shenjat që i dallojnë njerëzit e fuqishëm mendërisht !!!

Të zhvillosh fuqinë mendore do të thotë të fuqizosh vendosmerinë për të realizuar synimet në jetë dhe aftësinë për të arritur qëllimet e mira. Fuqia mendore është rrugë e duhur...