Tri dekadat e Murit që ndau botën

Përshkrimi: muri i sigurisë, materiali: beton arme, perimetri: 155 km, lartësia: 3.60m, vendi: Berlini lindor i Republikës Federale Demokratike të Gjermanisë, inagurimi: 13 gusht të 1961, domethënia:...

Vëllerëzit Rajt nuk ishin pionerët e parë të fluturimit, ja cilët janë pretendentët e...

Dhjetëra miliona njerëz në mbarë botën, dëgjuan ndoshta për herë të parë për Alberto Santos-Dymon, kur ndoqën ceremoninë e hapjes së Olimpiadës Verore të 2016-ës në Rio...

Nelson Mandela, histori e shkurtër …

Nelson Mandela lindi më 18 korrik 1918. Ishte president i Afrikës Jugore dhe luftëtar i lirisë, i cili luftonte kundër shtypjes racore që u bëhej zezakëve në Afrikë, posaçërisht në...

Zogu I: Mbreti i shqiptarëve, që u mbijetoi 55 atentateve

Nga Annalisa Lo Monaco Zogu I, është ndoshta sundimtari më pak i njohur europian i shekullit XX, dhe pothuajse me siguri më ekstravaganti. Revista “Times” e quante atë “i çuditshmi...

Ngritja dhe rënia e Kalifatit Osman

Nga Max Trimurti Më 3 mars 1924, republika e re turke e Mustafa Kemalitshfuqizoi Kalifatin, një institucion vetëm në pamje të parë pa ndonjë domethënie. Në fakt, që nga shekulli...

SAMSUNG, histori e shkurtër …

Samsung është kompani e Koresë Jugore që merret me prodhimin e produkteve elektronike. Samsung është e njohur me kualitetin e produkteve të saj të larta. Për dallim nga kompanitë tjera...

Muhammad Ali, histori e shkurtër …

Muhammad Ali "Cassius Marcellus Clay" (17 janar 1942 - 3 qershor 2016), konsiderohet si një ndër boksierët më të mëdhejnë në kategorinë e rëndë të të gjitha kohrave. Ali sot është...

Revolucioni Francez, histori e shkurtër …

Revolucioni Francez (1789 – 1799) ishte një periudhë e përgjakshme që përfshiu të gjithë Francën për arsye kryesisht sociale dhe politike. Kjo shënoi fundin e monarkëve në Francë dhe ardhjen...

Vrasjet që tronditën botën …

Çfarë ju sjell në mendje fjala “vrasje”? Ndoshta njerëz të famshëm, snajpera, helme, dhe të tjera gjëra të rrezikshme. Bota.al sjell një listë me vrasjet e njerëzve të famshëm...

A kishte të drejtë Karl Marksi ?

Karl Marks është përshkruar shpesh si një nga mendimtarët më të mëdhenj të shekullit të 19-të. Shkrimet e tij kanë frymëzuar revolucione dhe kanë shkaktuar shekuj të tërë debatesh...

Kush ishte Nikolla Kopernikut … ?

Astronomi dhe kleriku polak Nikolla Koperniku vdiq në 24 maj 1543, revolucionarizoi shkencën me teorinë e tij heliocentrike në sistemin diellor. Jetim shumë studioz. Babai i astronomsë moderne lindi në 19...

Libri: Historia e shpikjes më magjike

“Për t’i mbijetuar zhdukjes, libri ka ditur të ndryshojë; që nga pllakat e argjilës deri tek digjitalizimi. Në këtë mënyrë mbetet një mjet dominues i transmetimit të dijes” Nga Ana...

Lufta tridhjetё vjeҁare frymёzim pёr pёrpjekjet e sotme mbi paqen: Njё mizori qё karakterizoi...

Para 400 vjetёsh nisi lufta 30 vjeҁare – njё luftё pёr fe dhe pushtet qё e zhyti nё kaos Europёn Qendrore. Marrёveshja e paqes e vitit 1648 mund tё...

Fundi i teorive konspirative për vdekjen e Adolf Hitlerit

Fundi i teorive konspirative: studimi konfirmon se Adolf Hitleri u vetëvra në vitin 1945 Adolf Hitleri vdiq në vitin 1945 në Berlin, pasi kishte pirë cianur dhe më pas kishte...

A e dini se cilët janë dhjetë tradhtarët më të këqij të historisë?

JUDA ISKARIOTI (SHEKULLI I) – Simbol i përsosur i tradhtisë: sipas ungjijve ishte apostulli që dorëzoi Jezusin për 30 denarë, duke e tradhtuar me një puthje: “Ai që do të...