Psikologjia e racizmit

Nga një pikëpamje psikologjike, racizmi dhe të gjitha format e ksenofobisë mund të lexohen dhe të përshtaten si një mekanizëm mbrojtës psikologjik i krijuar nga ndjenjat e pasigurisë dhe...

Google gjobitet nga BE-ja

“Google” ishte ndëshkuar më 2.42 miliardë euro më 2017 dhe një tjetër gjobë prej 4.34 miliardë eurove më 2018. Bashkimi Evropian ka gjobitur me 1.49 miliard euro kompaninë “Google” për...

Inteligjentë janë ata që rrinë zgjuar deri vonë

Lajme të mira për ata që nuk vënë gjumë në sy deri vonë natën. Sipas një studimi të fundit, njerëzit inteligjentë kanë të gjithë një gjë të...

ALARMI / Do të shkrijë pjesa më e madhe e akullnajave të Himalajeve, do...

Ekspertët thonë se mbi dy të tretat e akullnajave të Himalajas mund të shkrihen deri në vitin 2100. Edhe nësë vazhdohet të ndërmirren hapa për reduktimin e...

Tri dekadat e Murit që ndau botën

Përshkrimi: muri i sigurisë, materiali: beton arme, perimetri: 155 km, lartësia: 3.60m, vendi: Berlini lindor i Republikës Federale Demokratike të Gjermanisë, inagurimi: 13 gusht të 1961, domethënia:...

Vëllerëzit Rajt nuk ishin pionerët e parë të fluturimit, ja cilët janë pretendentët e...

Dhjetëra miliona njerëz në mbarë botën, dëgjuan ndoshta për herë të parë për Alberto Santos-Dymon, kur ndoqën ceremoninë e hapjes së Olimpiadës Verore të 2016-ës në Rio...

10 gjërat më të kërkuara në “Google” për vitin 2018

"Google” ka publikuar një listë me gjërat më të kërkuara për vitin 2018, përfshirë këtu filmat më të suksesshëm, VIP-at më të njohur, ngjarjet më të bujshme etj. Sigurisht...

Burri që braktis familjen për një grua tjetër, përfundon duke u penduar thellë

Ndodh shpesh: burri që e lë familjen e tij për një grua tjetër, përfundon duke u penduar. Një reflektim që gjithashtu mund të shkaktojë mendime të papajtueshme, por aktual. Numri...

Dhjetë vepra të panjohura të Pikasos, të fshehura në bodrumin e një muzeu në...

Gjatë viteve 1970, perandoresha e Iranit, nxiti hapjen e një muzeu të artit modern. Në vitin 1979, kur ajo dhe bshkëshorti u arratisën nga vendi për shkak të demonstrative...

Pesë ditët e ardhshm e mot me acar

IHMK-ja përmes një komunikate për media bën të ditur se në pesë ditët e ardhshme në Kosovë do të mbretërojë mot i ftohtë. “Gjatë këtyre pesë ditëve të parashikimit do...

Izraeli dhe SHBA largohen nga UNESCO

Marrëdhëniet jo të mira mes Izraelit dhe UNESCO-s morën fund me përfundimin e vitit 2018. Edhe SHBA-ja ka ndjekur shembullin e Izraelit, duke e lënë Organizatën Arsimore, Shkencore dhe...

Dhjetë arsye pse duhet ta kemi frikë teknologjinë

“Tani unë jam bërë vdekja, shkatërruesja e botëve”. Këto janë fjalët që mendoi Robert Openhajmer, pasi u bë dëshmitar i shpërthimit të parë të një bombe atomike më 16...

25 Veturat më të shtrenjta të shitura ndonjëherë në ankand (FOTO)

25. 1933 Alfa Romeo 8C 2300 Monza   $6.71 Million 24. 1962 Ferrari 250 LM  $6.979 Million 23. 1959 Ferrari 250 LWB California Spider Competizione $7.26 Million 22. 1904 Rolls-Royce 10hp Two-Seater ...

A e dini se cila është teknika më e fuqishme e manipulimit?

Në filmin “Gaslight”, bashkëshorti qëllimisht ul gazin e ndriçimit, duke i mohuar të shoqes se ka një rënie të dritës, dhe zhvendos objektet e shtëpisë duke e vënë në...

Pse vrasin njerëzit? Si funksionon mendja e një ‘killeri’

Dr. Kathy Charles, psikologe ligjore thotë se rrënjët e një vrasjeje gjenden te një çrregullim i personalitetit. Pasi ka studiuar qindra raste vrasësish me profil të lartë në të...