Xhaka mund të luaj për Realin ose Barcelonën …

“Arsenali është një klub i madh gjithashtu. Nëse Graniti merr një ofertë, unë do t’ia besoj Realit ose Barcelonës. Është një lojtar shumë dominues. Një lider”, nënvizoi Hitzfled
Granit Xhaka kishte debutuar për Zvicrën në moshën 18-vjeçare kur trajner ishte Ottmar Hitzfeld.
Trajneri gjerman kishte besim të madh në futbollistin shqiptar, madje, duke e inkuadruar në ndeshjen kualifikuese për Kampionatin Evropian kundër kreut të grupit, Anglisë, në ‘Wembley’ para 85 mijë shikuesve.
“Për mua nuk ka rëndësi është i vjetër apo i ri, me rëndësi të ketë potencial për të vazhduar në ekip. Kam besuar shumë nga Granitin, dhe kam marrë përshtypje të mira në stërvitje. Ai kishte shumë besim. Biseduam para ndeshjes nëse guxonte të luante në ‘Wembley’ dhe më tha “Pse jo”. Ai ishte i bindur në veten, kjo ishte shumë e rëndësishme”, thotë Hitzfled për ‘Blick’.
Ndeshja përfundoi 2:2. Xhaka ishte shpallur kampion i botës me Zvicrën U-17. Pas ty titujve me Baselin, Xhaka më 2012 nënshkroi kontratë pesëvjeçare në Gladbach. “Graniti e di në atë që ai është i aftë dhe çfarë mund të bëj”, shton tutje trajneri gjerman.
Në vitin 2016, ai transferohet në Arsenal për 40 milionë franga, duke u bërë futbollisti më i shtrenjtë zviceran i të gjitha kohërave .
“Arsenali është një klub i madh gjithashtu. Nëse Graniti merr një ofertë, unë do t’ia besoj Realit ose Barcelonës. Është një lojtar shumë dominues. Një lider”, nënvizoi Hitzfled.