Pijaneci …

 • Nje i dehur i bie ziles…
  Gruaja (zonja e shtepise): Kush eshte?
  Burri: A ju mungon njeri?
  Gruaja: Me mungon burri.
  Burri: Hape, se un qenkam.

 

 • U ktheva në shtëpi dhe të thashë: Ti je gruaja e jetës time.
  Dhe ti mu përgjigje… shko fli gjumë, pijanec.
  Po unë të dua moj, pse më thua pijanec?
  Sepse unë jam babai yt.

 

 • Nje nate nje pijanec pyet policin,
  Pijaneci: Hena eshte ajo atje lart?
  Polici: Nuk e di, s’jam nga kjo lagje!

 

 • Policia ndalon 2 pijanec: – Ku e ke shpin ti? – Askund. – Po ti tjetri? – Nje kat me lart.

 

 • Ne nje fshat eshte nje pijanec , prifti i fshatit ka vendosur ta ktheje ne rrugen e zotit.E merr dhe e con ne nje kanal ku kerkon ta pagezoj , dhe fillon :ja fut koken ne uje dhe i thote – e takove perendineëjo i pergjigjet pijaneci
  – e takove perendineë
  jo i pergjigjet pijaneci
  – e takove perendineë
  jo i pergjigjet pijaneciU merzit pijaneci dhe e pyet priftin :
  A je i sigurt qe e ke fshehur ketu.